Dlaczego kwiaty odgrywają ważną rolę w życiu człowieka?

Happy family mother and child girl little daughter playing and running on the meadow

Kwiaty od wieków były obecne w życiu człowieka i odgrywały istotną rolę. W różnych kulturach były wykorzystywane podczas pogańskich rytuałów lub ceremonii związanych z religią. Towarzyszą człowiekowi od pokoleń, czego dowodem są ich liczne motywy wykorzystywane od lat w malarstwie, architekturze czy literaturze. Kwiaty były obecne w wielu uroczystych chwilach, zarówno smutnych jak i wesołych. Były, i do dziś są, obecne podczas takich okazji jak narodziny, śluby, urodziny, imieniny czy pogrzeby. Poprzez kwiaty możemy wyrazić swoje emocje, przekazać lub zaakcentować wiadomość jak np. kocham Cię, dziękuję, przepraszam.

W Polsce wręczanie kwiatów jest nieodłącznym elementem przy takich okazjach jak Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Nauczyciela. Również obchodzone na całym świecie Walentynki, są idealną okazją do wyrażenia swoich uczuć wręczając bukiet ukochanej osobie. Kwiatom od wieków nadawano wartości symboliczne. Przede wszystkim były one symbolem natury, prawdy, szczerości oraz przemijania. Jednak ich znaczenie było zależne również od gatunku, koloru oraz ilości. W Polsce przyjęła się zasada wręczania nieparzystej ilości kwiatów w bukiecie z okazji radosnych uroczystości. Natomiast na smutne okoliczności takie jak pogrzeby była zarezerwowana parzysta liczba. Kolor również miał swoje znaczenie np. biel symbolizowała czystość, niewinność, żółty- zazdrość, różowy- przyjaźń, a czerwień- pasję, namiętność, miłość. Ważny również był dobór odpowiedniego gatunku który nadawał określony sens bukietowi. Róże symbolizowały miłość, na pogrzebach były obecne cantedeskie, a na cmentarzach chryzantemy. Do dziś zachowała się w Polsce tradycja związana z Dniem Wszystkich Świętych, kiedy najbardziej popularnym kwiatem jest  chryzantema. Obecnie coraz częściej nagina się te reguły lub całkiem się od nich odstępuje. Nieparzystą ilość kwiatów w bukietach stosuje się przede wszystkim ze względów wizualnych kompozycji, a gatunki i kolory są swobodnie mieszane i dobierane na różne okazje według własnych preferencji i uznania. 

Dziś kwiaty cięte symbolizują delikatność, przemijanie, ulotność. Między innymi dlatego wieńce, wiązanki pogrzebowe skomponowane właśnie z żywych kwiatów najlepiej oddadzą znaczenie tej chwili zadumy która towarzyszy nam żegnając się z bliską osobą. To właśnie dlatego wręczając bliskiej nam osobie bukiet delikatnych, ulotnych kwiatów pozwala  wzbogacić nasz przekaz o głębsze przeżycia. Również dlatego pięknym gestem jest wręczenie kwiatów w Dzień Nauczyciela, kiedy uczymy nasze dzieci znaczenia rzeczy niematerialnych, subtelnych i zarazem wyrażających nasze emocje. Właśnie dzięki takim małym gestom jak wręczanie ulotnych kwiatów, dzieci uczą się, że nie wszystko musi być mierzalne, materialne, praktyczne. Tak jak chodzimy z dziećmi do teatru, muzeum, to tak samo uczmy je wręczać kwiaty, ponieważ to jest jak obcowanie ze sztuką, pomaga rozwijać uczucia i wartości estetyczne, dojrzeć emocjonalnie.

Kwiaty oprócz zdolności zbliżania ludzi, odgrywają także inną ważną rolę w życiu człowieka. Jako część środowiska naturalnego, zbliżają człowieka do natury, dodają do życia codziennego spokój, harmonię, poczucie szczęścia i estetyki. Wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie, dlatego często są elementem dekoracji wnętrz domów, miejsc pracy oraz przestrzeni publicznych.

W dzisiejszych zabieganych czasach wręczając kwiaty najważniejszy jest gest, intencja i pamięć. Żyjemy za szybko, stańmy na chwilę i podarujmy sobie odrobinę czułości i szczerych emocji- kwiaty zdecydowanie pomogą nam wzmocnić ten przekaz. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

18 − 10 =