Top 10 gatunków roślin na zimę do ogrodu i na balkon

Zimą nasz balkon, lub ogród nie musi być smutny i pusty. Oto 10 gatunków roślin na zimę do ogrodu i na balkon, które będą wyglądały bardzo ozdobnie, mimo niskich temperatur.

Bukszpan

Bukszpan jest gatunkiem zielonym przez cały rok. Ma niewielkie, zielone listki, które kojarzą nam się z wielkanocnym koszyczkiem. Zima jest dla nich łaskawa, dlatego nawet podczas największych mrozów możemy cieszyć się ich ciemnozielonym kolorem. Warto jedynie przykryć nieco ziemię w doniczce, by topniejący śnieg nie zamroził korzeni.

Jałowiec łuskowaty

Ten piękny krzew rozrasta się na kształt poduszki. Ma małe, postrzępione liście, które przypominają igiełki. Jałowce są wyjątkowo odporne na zimno i zielone przez cały rok. Jeśli chodzi o rośliny na zimę, to jałowce łuskowate szczególnie nadają się zarówno do całorocznego trzymania na balkonie, jak i bezpośrednio w ziemi. Nie trzeba ich szczególnie pielęgnować i są wyjątkowo rozłożyste. W ogrodzie warto posadzić bezpośrednio do ziemi, lub na balkonie zainwestować w większą donice.

Sosna górska

Oczywiście najbardziej odporną na zimno rośliną jest sosna. Warto w jej przypadku posadzić ją bezpośrednio w ziemi, ponieważ po latach osiąga niesamowite wysokości. Warto również podcinać jej dolne gałęzie.

Ognik szkarłatny

Jeśli chodzi o rośliny na zimę, to ognik szkarłatny jest świetnym wyborem. Jego liście brunatnieją i opadają przy silnych mrozach, ale roślina przetrzyma cały okres chłodów. Wiosną odwdzięczy się kolorowymi owocami oraz zielonymi liśćmi, przypominającymi akacje.

Ostrokrzew okółkowy

Jest to niewielkich rozmiarów krzew, w porównaniu z innymi gatunkami, który dorasta jedynie do około 3 metrów wysokości. Zimą zachwyca wspaniałymi, czerwonymi owocami, przypominającymi jarzębinę. Można go uprawiać na balkonie, ale również bezpośrednio w ziemi w ogrodzie. Cały rok ma zielone listki, których nie musimy chronić za pomocą osłonek.

Świerk pospolity

Jest to drzewo rosnące najczęściej w lasach, ale możemy je również mieć w naszym ogrodzie. Nie traci igieł na zimę i wspaniale wytrzymuje każdy mróz.

Bluszcz

Bluszcz najchętniej jest trzymany w domu, ale równie pięknie prezentuje się na balkonie i tarasie. Nie trzeba martwić się o niego zimą.

Skalnice

Skalnica kwitnie najczęściej wiosną oraz jesienią. Mimo że wygląda niepozornie bez dodatkowego okrycia może przetrwać mrozy do -10 stopni. Jeśli w naszych stronach zima nie jest bardzo mroźna, skalnicę możemy z powodzeniem pozostawić w doniczce albo w ziemi. Najlepiej działa na nią umiarkowanie wilgotna gleba.

Floksy szydlaste

Bardzo gęste kwiaty floksów sprawią, że nasz ogród wiosną będzie wyglądał niesamowicie bogato oraz kolorowo. Zimą roślina przetrwa nawet na mrozie. Na ziemi tworzy ona darń i szybko się rozrasta, tworząc piękne kobierce.

Bergenie

Bergenie nie wymagają od nas wielu zabiegów. Są to rośliny mrozoodporne, przez co można nazwać je roślinami wieloletnimi. Wiosną zachwycają kolorowymi, drobnymi kwiatami.

Pielęgnacja roślin wieloletnich często sprowadza się na zabezpieczeniu podłoża za pomocą specjalnej maty oraz owinięcia roślin flizeliną. Okrywanie roślin nie dotyczy krzewów niskopiennych pokrytych igłami oraz skalniaków. Te rośliny cały rok utrzymują zielony kolor i nie wymagają od nas dużej uwagi. Warto zadbać za to o osłonięcie takich roślin jak bergenie, floksy, czy jałowców. W ten sposób uchronimy je przed bardzo niskimi temperaturami. Przy zabezpieczaniu roślin na zimę należy pamiętać, by miały one dostęp do światła, dlatego można zakryć ich boki oraz owinąć delikatnie, nie łamiąc gałązek. Przy niewielkich mrozach rośliny te często nawet bez zabezpieczenia powinny spokojnie przezimować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

20 − osiem =