„Czy to pies czy to bies?” czyli 8 roślin, które zaskoczą Cię swoim wyglądem

Myślicie, że doskonale znacie świat roślin i nic już Was nie zdziwi? Podjęliśmy wyzwanie i mamy nadzieję, że znaleźliśmy kilka gatunków, których jeszcze nie widzieliście. Trzeba przyznać, że natura jest najbardziej niesamowitym artystą. Usiądźcie wygodnie i przejrzyjcie nasze zestawienie kwiatów, które swoim wyglądem intrygują, a mogą nawet przerazić.

1. Orchis Italica (Storczyk włoski)

Nasze zestawienie rozpoczniemy dość ciekawym kwiatem z rodziny storczykowatych, popularnie nazywanym „naked man orchid”. Naturalnie występuje w krajach basenu Morza Śródziemnego. Roślina wytwarza dwie, okrągłe bulwy, z których wyrasta prosta, cylindryczna łodyga osiągająca wysokość ok. 20-70cm. Kwitnienie przypada od marca do maja. Kwiaty zebrane w gęsty stożkowaty lub cylindryczny kwiatostan, barwy od białej po różową. Roślina preferuje stanowiska słoneczne i wymaga żyznej gleby. Ze sproszkowanych bulw Orchis Italica można przygotować salep – napój znany w kuchni tureckiej i bałkańskiej. Roślinę wykorzystuje się również w ziołolecznictwie. Nazwa Orchis Italica wskazuje, że roślinę opisano po raz pierwszy we Włoszech, dokonał tego francuski botanik Jean Louis Marie Poiret w 1798r.
‼️W czasach średniowiecznych, niektórzy uczeni mieli teorię, że Stwórca dał wskazówki, co do leczniczej użyteczności roślin, nadając im odpowiedni kształt np.: fasola, ze względu na swój kształt, leczyła dolegliwości nerek, a włoski orzech oddziaływał na mózg. Ze względu na podobieństwo podwójnych bulw do jąder, powstała nazwa rodzajowa „Orchis” (gr.: orchis – jądra)‼️ Przez długi czas funkcjonował przesąd, że jeśli kobieta zje większą, bardziej soczystą bulwę storczyka to urodzi chłopca.

2. Caleana major

Nazywana też „fruwającą kaczką” lub „kaczą orchideą”. Jest to gatunek storczyka, pochodzący z Australii. W naszym klimacie może dorastać do ok. 50- 70cm wysokości. Rośnie zazwyczaj w lasach eukaliptusowych, a także na obszarach bagiennych i wrzosowiskach. Specyficzne ułożenie płatków ma na celu nakierowanie owadów poszukujących pyłku, a przy okazji ułatwia to zapylanie. Caleana major może powtórzyć swoje kwitnienie kilkakrotnie w ciągu roku. Z powodzeniem można go wyhodować z nasion. Wysiew w warunkach domowych całoroczny, płytko do wilgotnego odkwaszonego torfu lub na krążki torfowe. Doniczkę należy zakryć folią i ustawić w jasne miejsce, temperatura około 20-25°C. Kiedy siewki rozwiną 3-4 liście, wtedy można dokonać rozsady do doniczek z korą. Hodując go w warunkach domowych powinno się zapewnić mu ciepłe stanowisko ok. 20°C, jednak ze względu na to, że to storczyk epifityczny (korzenie rosną w kawałkach kory drzew liściastych) nie lubi bezpośredniego nasłonecznienia – lepsze dla niego będzie stanowisko półcieniste. ‼️W 1986 roku ten kwiat pojawił się na australijskim znaczku pocztowym‼️

3. Habenaria radiata

Piękna wieloletnia roślina z rodziny storczyków, której śnieżnobiałe kwiaty są porównywane do fruwających kolibrów/gołębi a nawet białych czapli. Jego rodzime rejony to teren Azji, dokładnie obszar Chin i Japonii. Wyrasta z małej pseudobulwy, która wypuszcza kilka długich, wąskich liści. Pęd zakończony najczęściej dwoma kwiatami, wyrasta spomiędzy liści. Wysokość tej urokliwej roślinki to ok. 30-40cm, poleca się ją nawet ogrodnikom-amatorom, ze względu na łatwość w uprawie. Kwitnienie przypada na miesiące letnie, zwykle od czerwca do sierpnia. Habenaria preferuje ciepłe, słoneczne stanowiska z glebą wilgotną i przepuszczalną. Sadząc ją warto użyć specjalnego podłoża dla storczyków. Pseudobulwy zaleca się sadzić wiosną, dość płytko, maksymalnie na 3-4cm głębokości. Ten gatunek jest wrażliwy na mrozy, dlatego powinno się jesienią wykopać części podziemne i przechowywać w chłodnym miejscu (ok.0-10°C). Pseudobulwa jaka zostanie wysadzona wiosną, w ciągu roku wytworzy kilka nowych bulwek, natomiast sama zamiera. Habenaria na pewno sprawdzi się jako uzupełnienie rabaty jako ciekawy akcent, ale również będzie robić ogromne wrażenie posadzona w większej grupie bez towarzystwa innych roślin.

4. Calceolaria uniflora (Pantofelnik Darwina)

Tę roślinę pokochają fani filmów science-fiction, ponieważ jej kwiaty potocznie nazywa się „szczęśliwym kosmitą” (patrząc na zdjęcia trudno się z tym nie zgodzić). Natomiast Polska nazwa – pantofelnik pochodzi od skojarzenia wyglądu kwiatów z chodakiem lub pantoflem. Pochodzi z górzystych rejonów Ameryki Południowej i jest dość niską rośliną ok.10cm (chociaż niektóre źródła podają, że może dorastać nawet do 30cm). W naszych warunkach pantofelnik wykorzystuje się głównie do dekoracji wnętrz. Należy pamiętać, że rośliny te preferują półcień, może to być też parapet okna o wystawie północnej. Ziemia w doniczce powinna być stale lekko wilgotna, ale nie mokra! Pantofelnik bardzo nie lubi przeciągów. Aby nasiona wyrosły powinno się zapewnić temperaturę ok.20°C, kiełki powinniśmy zobaczyć po około 10 dniach.

5. Aristolochia Salvadorensis

Kolejna gratka dla miłośników klimatów science-fiction – kwiat kojarzący się z hełmem noszonym przez Darth’a Vader’a w filmie „Gwiezdne Wojny”. Ta intrygująca roślina pochodzi z rodziny kokornakowatych, występujących naturalnie w Ameryce Środkowej. Rośnie w tropikalnych lasach deszczowych, jest rośliną wiecznie zieloną. Niestety jest nieodporna na zimno, dlatego w naszych warunkach można próbować hodować ją wyłącznie w szklarniach. Jest to małe drzewo mające 3 do 5m wysokości.‼️ Kwiaty aristolochii należą do tzw. kwiatów pułapkowych, to rodzaj kwiatów, których kształt pozwala na schwytanie owada i zatrzymanie go w swoim wnętrzu na czas wystarczający do zapylenia i zebrania pyłku, aby przenieść go dalej. W momencie gdy owada usiądzie na śliskiej powierzchni kwiatu aristolochii, ześlizguje się i wpada do środka.

6 .Diphylleia grayi (Parasolnik)

Parasolnik często jest nazywamy Skeleton Flower, ponieważ płatki kwiatu w momencie kontaktu z wodą, stopniowo tracą swój kolor, aż stają się przeźroczyste, jak ze szkła. Po wyschnięciu kwiat powraca do naturalnego – białego koloru. Diphylleia grayi pochodzi z Japonii, porasta chłodniejsze, zalesione, wilgotne tereny. Roślina dorasta do ok. 40cm wysokości, kwitnie od połowy wiosny do połowy lata. Skeleton Flower z powodzeniem można hodować w naszych warunkach, preferują stanowiska cieniste i należy pamiętać, że nie lubią przesuszenia. ‼️Parasolnik swoją nazwę polską zawdzięcza okazałym liściom, których kształt kojarzy się z parasolem‼️

7. Psychotria Elata

Ta nieco kontrowersyjna roślina często nazywana jest „czerwonymi ustami” lub „ustami prostytutki”. Jaskrawoczerwone części rośliny to nie kwiaty, a przylistki. Kiedy nadchodzi czas kwitnienia, białe, drobne kwiaty pojawiają się między czerwonymi „wargami”. Pachnące kwiaty pojawiają się od grudnia do marca. Roślina pochodzi z tropikalnych rejonów Kostaryki, Panamy, a także Kolumbii. Korę i liście tej rośliny używano w medycynie ludowej do leczenia kaszlu, bólu ucha czy podrażnień skóry. ‼️Niestety obecnie jest to gatunek zagrożony ze względu na postępujące wylesianie, co drastycznie zmniejsza ilość siedlisk.‼️ Psychotrię wykorzystuje się do dekoracji wnętrz, dobrze sobie radzi w warunkach domowych, latem można ją wynieść na zewnątrz. Nasiona można wysiewać przez cały rok.

8. Antirrhinum majus (Wyżlin większy, Lwia paszcza)

Chyba wszystkim dobrze znana roślina, której kwiaty często pojawiają się w kwiaciarniach. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, ale w Polsce również z powodzeniem uprawiana. Wyżlin jest rośliną jednoroczną o wysokości między 30 a 70 cm. Kwiaty zazwyczaj występują w kolorze: różowym, żółtym, czerwonym i białym. Kwitnienie trwa od czerwca do października i właśnie po kwitnieniu Antirrhinum pokazuje swą mroczną stronę. Kiedy roślina obumrze i wyschnie, jej torebki nasienne są łudząco podobne do ludzkich czaszek.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

19 − 17 =