Lachenalia – afrykańska piękność. Czy podbije polską florystykę?

Zarówno floryści jak i ich klienci wciąż są spragnieni nowości. Przedstawiam Wam roślinę, która ma duży potencjał kwiaciarski i może niebawem wzbogacić asortyment zarówno kwiatów ciętych jak i doniczkowych na polskim rynku.

Lachenalia (Lachenalia Jacq. f. ex Murray) jest rośliną cebulową, która należy do rodziny Asparagaceae. Występuje na obszarach Południowej Afryki, głównie na terenie Przylądka Dobrej Nadziei. W nawiązaniu do pochodzenia – stolicy Cape Town (Kapsztat), często można spotkać się z nazwą Cape Hyacinth (hiacynt przylądkowy) lub Cape Cowslip (pierwiosnek przylądkowy). W 1652 roku lachenalię sprowadzono do Europy i nadano jej właściwą nazwę na cześć szwajcarskiego profesora Wernera de Lachenal który był słynnym szwajcarskim botanikiem, farmaceutą i medykiem.

Lachanelia swoim wyglądem bardzo przypomina dobrze znany nam hiacynt. Największą zaletą lachenalii jest jej różnorodność kolorystyczna. Gatunki z południowych środowisk mają stosunkowo krótkie, blade lub ciemno pomarańczowe kwiaty. Lachenalie z zachodniej części wybrzeża odznaczają się dłuższymi kwiatami w różnych odcieniach czerwieni i pomarańczy. Na gładkim lub cętkowanym pędzie, zwisają liczne długie, rurkowate kwiaty. Kwiaty mogą być zarówno w kolorze pomarańczowym, czerwonym jak i żółtym. Roślina może wyprodukować jeden lub dwa jajowate, mięsiste, wyprostowane liście z ciemnymi plamkami lub z gładką powierzchnią.

Wyjątkowość tej rośliny polega w dużej mierze na ograniczonym miejscu jej występowania. Lachenalia jest endemitem który występuje naturalnie jedynie na obszarze Południowej Afryki oraz Namibii. Natomiast wśród roślinności południowej Afryki, rodzaj ten wyróżnia się stosunkowo łatwą uprawą oraz dużą różnorodnością.

W zależności od warunków środowiska i czynników zewnętrznych wpływających na roślinę różnią się kształtem i kolorem kwiatów, pokrojem, długością pędów kwiatostanowych oraz rozmiarem, formą i zabarwieniem liści. Wiele z nich wydziela również orzeźwiające zapachy. Wszystkie te cechy czynią lachenalie atrakcyjną rośliną która nadaje się zarówno do uprawy jako roślina doniczkowa jak i na kwiat cięty. Niektóre odmiany mają wyjątkowo długie pędy kwiatowe z licznymi kwiatami na kwiatostanie, a okres ich kwitnienia trwa nawet do miesiąca. Dzięki tak atrakcyjnym cechom, rośliny mają bardzo duży potencjał kwiaciarski i mogą z powodzeniem wzbogacić asortyment kwiatów ciętych na polskim rynku.

O lachenalii mogłabym pisać bez końca, dlatego w następnych częściach opiszę między innymi jak niesamowicie ma trwałe kwiaty, wyjaśnię dlaczego jako roślina cięta w bukietach ma zdecydowaną przewagę nad hiacyntem, oraz poznacie tajniki jej uprawy 🙂

Czy wy spotkaliście się już z tą rośliną? Jeżeli macie zdjęcia bukietów/kompozycji z lachenalią to pochwalcie się w komentarzach!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

trzynaście − 11 =