SkillsPoland florystyka – brązowy medal dla ucznia Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie

Piotr Koza i Kamil Krzysztofik, uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Częstochowie, zaliczyli udany debiut w konkursie SkillsPoland w kategorii florystyka. Piotr Koza wrócił nawet z brązowym medalem!
Wywiad z mistrzem florystyki Ewelina Sirek-Herbsztreit, nauczycielem Zespół Szkół Technicznych w Częstochowie, która czuwała nad przygotowaniem merytorycznym młodych florystów.

Joanna: Była to pierwsza edycja w Polsce konkursu SkillsPoland., który jest elementem obejmującego cały świat cyklicznego przedsięwzięcia promującego umiejętności zawodowe. Kiedy i jak dowiedziałaś się o konkursie?

Ewelina: O konkursie dowiedziałam się na początku września 2021 podczas przygotowań kwiatowych aranżacji na Święto Róży w Kutnie, od przedstawiciela Stowarzyszenia Florystów Polskich. Później śledziłam w internecie, szczególnie na facebooku wiele postów promujących ten konkurs.

Joanna: Czy ciężko było namówić dyrekcję, aby szkoła wzięła udział w konkursie wysyłając swoich wychowanków do Gdańska?

Ewelina: Absolutnie nie. Dyrekcja naszej szkoły chętnie wspiera takie inicjatywy, uważa, że każdy udział w konkursie to wielka szansa dla ucznia na zdobycie nowych doświadczeń i umiejętności ,a także promocja placówki. Wszyscy, zarówno nauczycieli, jak i uczniowie, cały czas trzymali kciuki, bacznie obserwowali relację z konkursu i podziwiali prace florystyczne.

Joanna: Jak wyglądał następny etap, który musiałaś wykonać? Ilu uczniów zgłosiłaś do konkursu? Było dużo chętnych?

Ewelina: Pierwszy etap kwalifikacji do konkursu polegał na wysłaniu zgłoszenia przez ucznia. Regulaminowo jedna placówka mogła zgłosić jednego uczestnika, na tym etapie trzeba było podjąć współpracę z zewnętrznymi firmami, które obejmą patronatem ucznia. Ponieważ konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem uczestników z całej Polski, organizatorzy przeprowadzili preeliminacje. Polegały one na przesłaniu portfolio zawierającego maksymalnie sześć prac florystycznych wykonanych własnoręcznie. Do preeliminacji wytypowałam trójkę uczniów: Aleksandrę Bambynek, Piotra Kozę, Kamila Krzysztofika. Uczniowie Ci odznaczali się dużym zaangażowaniem na kursach florystycznych, które odbywały się w naszej szkole, zainteresowaniem polską i zagraniczną florystyką, a także zdolnościami manualnymi.

Joanna: Szkołę reprezentowali Piotr i Kamil którzy uczą się architektury krajobrazu. Rozumiem, że w programie ich zajęć jest florystyka której Ty uczysz?

Ewelina: Niestety w programie nauczania na kierunku architektura krajobrazu nie ma przedmiotu florystyka, są jedynie pojedyncze treści realizowane na innych przedmiotach. Jako nauczyciele z pasją, hobby florystycznym wraz z koleżankami z kierunku staramy się, aby w naszej szkole odbywały się dodatkowe kursy florystyczne finansowane z Funduszy Unijnych, które miałam przyjemność prowadzić. Nasi uczniowie mieli również możliwość odbyć staże uczniowskie w kwiaciarniach również finansowane z Funduszy Unijnych. Dodatkowo w szkole odbywa się wiele uroczystości, na których nie może zabraknąć aranżacji florystycznych, a przy ich wykonaniu pomagają uczniowie.

Joanna: Jakie są Wasze wrażenia odnośnie konkursu? Czy jesteście zadowoleni i zamierzacie ponownie startować w ewentualnych następnych edycjach?

Ewelina: Jesteśmy zachwyceni profesjonalną organizacją całego wydarzenia oraz wysokim poziomem samego konkursu w branży florystycznej. Jako nauczyciel jestem bardzo dumna z moich podopiecznych, tym bardziej, że był to ich debiut w konkursie na taką skalę. Trzecie miejsce zdobyte przez Piotrka jest niesamowitym osiągnięciem, którego się nie spodziewaliśmy, ale podsumowanie przez ekspertów prac Kamila również było wielkim wyróżnieniem. Oczywiście, będziemy brać udział w kolejnych eliminacjach do konkursu, jest to fantastyczne doświadczenie dla moich uczniów, ale i dla mnie jako nauczyciela florystyki. Jestem bardzo zadowolona, że miałam możliwość wprowadzenia Dyrekcji, nauczycieli i uczniów w „świat florystyki”, którego nie znali do tej pory. Dzięki temu można było zobaczyć, że florystyka to nie tylko praca w kwiaciarni, że florysta to artysta, ogrodnik i rzemieślnik, że są kursy, szkoły, pokazy, a także zawody w tej branży. Moi uczniowie zobaczyli przyszłość dla siebie w tym zawodzie i to najbardziej mnie cieszy.

Joanna: Czyli polecasz innym szkołom ten konkurs? Jeżeli dyrekcje innych szkół jeszcze się zastanawiają nad udziałem to co byś chciała im przekazać? Jakie masz dla nich rady?

Ewelina: Oczywiście polecam wysłanie zgłoszeń na eliminacje w branży florystycznej, ale i innych specjalizacjach. Proces przygotowań, kwalifikacji, a później udział jest wspaniałym doświadczeniem, które uczy i  rozwija. Młodzi ludzie, nabywają umiejętności kreatywnej pracy, pod presją czasu i okiem oceny ekspertów. Radę jaką mogę przekazać innym szkołą to zapoznanie się z zasadami i przebiegiem konkursów florystycznych oraz skrupulatne czytanie regulaminu.

Jeżeli chcesz zobaczyć jak wyglądały zmagania młodych florystów na SkillsPoland 2021 w Gdańsku to -> klikaj tu. Zobacz też ogłoszenie wyników.

1 KOMENTARZ

  1. Trafiłam na ten artykuł przypadkiem, gdy szukałam czegoś o tegorocznej edycji. Nawet nie wiedziałam, że jakieś chłopaki ode mnie z Częstochowy (! 😃 ) zdobyły medal. Super! Mam nadzieję, że w tym roku również medale trafią w moje regiony! 🙂

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

dwanaście − dziesięć =